Tervis ja ortomolekulaarne meditsiin
Ortomolekulaarne meditsiin on alternatiivteadus tervise säilitamisest ja haiguste ravimisest, kasutades keha toimimiseks vajalikke toitaineid ja neid õigesti tasakaalustades ehk kasutades sobivaid annuseid ja kombinatsioone. Ortomolekulaarne meditsiin põhineb teadmisel, et inimene vajab toitaineid teatud kogustes ja kontsentratsioonides:
- organismi tervise tagamiseks,
- kaitsevõime tugevdamiseks,
- haiguste ennetamiseks.
Lisaks tuleb toitaineid – vitamiine, mikroelemente, mineraale, asendamatuid rasvhappeid, aminohappeid, fütamiine, prebiootikume ja probiootikume – võtta regulaarselt, iga päev.
Kahjuks põevad paljud inimesed viimase 20 aasta jooksul mitmesuguste mikroelementide puudust (näiteks D-vitamiin, seleen, magneesium, vesinikkarbonaadi ioonid jm). Enamasti on see tingitud mikroelementide tarbimise suurenemisest organismis (mitte seetõttu, et toitaineid saadaks liiga vähe). Igapäevaselt vajalik toitainete kogus on erinevates eluetappides ja erinevates olukordades erinev. See sõltub paljudest asjaoludest, sealhulgas:
- inimese vanusest,
- igapäevaset stressitasemest,
- haigustest,
- eluolukorrast,
- kasutatud ravimitest.
Nii nagu kõigil pole ühesugune dieet, on ka mikroelementide vajadus iga inimese jaoks erinev.
Ortomolekulaarse meditsiini eesmärk on taastada keha biokeemiliste reaktsioonide tasakaal:
- pH taseme normaliseerimine,
- mikroelementide puuduste kõrvaldamine,
- toimetulek erinevate kahjulike ainete jääkidega kehas.
On oluline, et toitaineid ei võetaks ainult piisavas koguses, vaid ka õigetes kombinatsioonides. Tasakaalustatud toitumisega ei ole alati võimalik pakkuda igapäevaselt vajalikku toitainete kogust ja kombinatsioone. Seetõttu on spetsiaalsete eluolukordade ja haigusjuhtumite jaoks välja töötatud ortomolekulaarsed tooted, mis sisaldavad vajalikke vitamiine, mineraale, mikroelemente, taimseid saadusi, asendamatuid rasvhappeid ja probiootikume sobivas annuses ja üksteist täiendavates kombinatsioonides parima võimaliku toime tagamiseks.