Mehed ei vanane. Mehed saavutavad küpsuse!
Kuidas mõjutavad küpses eas meeste tervist igapäevane toitumine ja toitained?
Naiste tervisest on kirjutatud hulgaliselt artikleid, aga keskealiste meeste tervise kohta leiab teavet palju vähem. Vahest on see tingitud sellest, et paljude meeste arvates peaks tervisele mõtlema siis, kui ilmneb mingi probleem, nagu autogi puhul. Kuid nii nagu auto, vajab ka inimkeha korrapärast hoolt, et toimida võimalikult kaua.
Igapäevane toitumine mõjutab tervist rohkem, kui sa arvad.
Teadlased on teinud kindlaks, et tervislik toitumine aitab kauem tervena püsida. Toome mõne võrdleva näite. Sinu geenid on nagu sünni hetkel välja jagatud mängukaardid. Kuidas sa neid kaarte kasutad ja mis mängu mängid, on sinu otsus.
Mängu võitmiseks tasub tähelepanu pöörata kahele väga olulisele aspektile.
Esiteks: geene saab mõjutada
Tervise paneb suuresti paika pärilikkus. Kuid see ei tähenda, et oled tingimata hukule määratud. Mitme geeni aktiivsus sõltub eelkõige elustiilist. See tähendab, et tervislike harjumuste abil saad oma heaolu ja tervist oluliselt parandada.
Teiseks: vananedes väheneb meessuguhormoonide tootmine
See normaalne füsioloogiline nähtus mõjutab kehas mitmeid funktsioone alates lihasmassist ja luude tugevusest kuni füüsilise jõu ja seksuaaleluni.
Mõned aastad tagasi avastasid teadlased, et testosteroon mõjutab tervist palju enam kui algselt arvati. Testosteroon ei mõjuta mitte ainult sinu võimet isaks saada, vaid ka seda, kui hästi toimivad kõik teised organsüsteemid. Näiteks võib madal testosteroonitase kaasa tuua mitmeid tõsiseid terviseprobleeme, nagu diabeet, haprad luud (osteoporoos), südame-veresoonkonna haigused, ning muid vaevusi.
Ettevaatust, nõiaring!
Kas teadsid, et meessuguhormoonidele võib mõjuda halvasti nii keha liiga väike kui ka liiga suur rasvaprotsent? Kui sinu igapäevane toitumine on liiga madala rasvasisaldusega, näiteks kui oled taimetoitlane või vegan, jääb kehal piisava testosterooni tootmiseks toorainet vajaka. Ja vastupidi. Kui igapäevane toit on liiga kõrge rasvasisaldusega, algab rasvumine.
Kujuta ette, et keha on nagu tehas, kus toimuvad erinevad biokeemilised protsessid, mis toodavad hormoone. Üks tähtsamaid hormoone, mida mehe keha peab tootma, on testosteroon. Just testosteroon teeb mehe tugevaks, energiliseks ja enesekindlaks.
Et „tehas“ saaks nõuetekohaselt ja täiemahuliselt toimida, vajab see ka õiget tooret ja soodsaid tootmistingimusi. Ülekaalulisus häirib keha tehase tööd ning see hakkab testosterooni asemel tootma naissuguhormooni nimega östrogeen. Sellele võivad viidata ka keha piirjooned.Kuid mure liigse kehakaalu pärast võib tekkida ka siis, kui organismis on liiga vähe meessuguhormoone. See on nagu nõiaring – mida suurem ülekaal, seda vähem hormoone, ja vastupidi.
Ära muretse, sellele murele leidub lahendus!
Hormoonide tasakaalu taastamine organismis ei ole raketiteadus. Eelduseks on kolm igapäevast harjumust:
tervislik toitumine – vähem suhkrut, rohkem köögivilju, valke ja tervislikke rasvu;
kehaline aktiivsus – leia endale sobiv spordiala ja liigu korrapäraselt;
puhkus – maga piisavalt ja ära lase stressil võimust võtta.
Pea meeles, sina ise vastutad oma tervise eest! Isegi väikesed elustiili muutused parandavad heaolu ja annavad lisaenergiat.
Toitainete juhised meestele
Teadlased on avastanud, et teatud vitamiinid, mineraalid ja taimsed toimeained, näiteks karotenoidid (mida leidub värvilistes köögiviljades), C-vitamiin ja raud, aitavad hoolitseda eesnäärme tervise eest. 11 aasta kestel Itaalias läbi viidud uuring tõi esile järgmise seose: värviliste köögiviljade ehk karotenoidide tarbimine vähendas eesnäärme suurenemise riski 20% võrra.
Ka sojaubades leiduvad taimsed aktiivained isoflavoonid võivad osutuda tõeliseks salarelvaks võitluses eesnäärmeprobleemidega. Uuringud näitavad, et genisteiini (soja isoflavooni) kõrgem tase vereseerumis mõjutab ka eesnääret. Meestel, kes tarbisid rohkem sojatooteid, oli naissuguhormoonide (östrogeeni) tase madalam.
Valikuid on rohkem, kui sa arvad!
Lisaks eesnäärme adenoomi puhul välja kirjutatavatele traditsioonilistele ravimitele võid valida ka looduslikke vahendeid. Mitmed toitained ja taimsed toimeained osalevad ka eesnäärme tervist toetavates keha biokeemilistes protsessides. Näiteks serenoapalmiekstrakt, astaksantiin, kvertsetiin, linaseemnete lignaanid, soja isoflavoonid, kõrvitsaseemned, L-lüsiin ja rohelises tees leiduvad toimeained. Küsi kindlasti nõu ka arstilt, millised on võimalused täiendada toitumist nende toimeainetega.
172 riigis kogutud andmete kohaselt on eesnäärme tervis tihedalt seotud liha tarbimise sagedusega. Vaatluste põhjal võib järeldada, et mida rohkem tarbitakse punast liha ja muna, seda suurem on risk põdeda eesnäärmehaigusi raskemalt, sõltumata sellest, millises staadiumis need diagnoositakse. Eriti halvasti mõjub tervisele praetud ja üleküpsenud liha söömine. Kala ja linnuliha tarbimise korral täheldati vähem agressiivset haiguse kulgu ja väiksemat progresseerumise riski. Teadlased soovitavad eesnäärmevähi ennetamiseks lisada toidulauale rohkem põletikuvastaseid toiduaineid, näiteks täisteratooteid, kala, rohelisi köögivilju ja puuvilju.
Samuti on leitud huvitav seos piimatoodete ja eesnäärmevähi vahel. Mitmed uuringud kinnitavad, et meestel, kelle igapäevane toit sisaldab kõrge rasvasisaldusega täispiimatooteid, on veidi suurem haigestumise risk.
Sellised leiud on ajendanud teadlasi uurima, miks see nii on. Selgub, et süüdi võib olla piimavalk nimega kaseiin. Hea uudis on see, et kui valida väiksema rasvasisaldusega piimatooted, võib kahaneda ka risk.
Seleeni toime eesnäärmevähi riski vähendamisel on korduvalt tõestust leidnud. Isegi kui haigus on juba diagnoositud, vähendab seleeni omastamine toidu või kvaliteetsete toidulisandite kaudu vähi progresseerumist ja metastaaside teket.
Ligi 30 000 mehe osalusel läbi viidud uuringu tulemused kinnitasid, et E-vitamiini võtmine (50 mg päevas) vähendas eesnäärmevähki haigestumise riski 1/3 võrra ja võis 41% võrra vähendada ka eesnäärmevähki suremust. E-vitamiin ja seleen suudavad pärssida kasvajarakkude vohamist ning vähendada PSA (eesnäärme antigeeni) taset.
Ka lükopeenil arvatakse olevat eriti positiivne mõju eesnäärme tervisele. Lükopeen on karotenoid, mida leidub näiteks tomatites. 21 uuringu analüüsis leiti, et värskete tomatite söömine vähendas vähiriski 11% võrra, samas kui töödeldud tomatite söömine vähendas riski isegi 19% võrra. Termiliselt töödeldud tomatites sisalduv lükopeen imendub teadaolevalt paremini, aidates tõhusamalt vähendada PSA taset ja parandades organismi reaktsiooni ravile.
Uuringute tulemused näitavad selgelt, et toitumine ja teatud toitained mängivad tervise seisukohast olulist rolli. Pea siiski meeles, et toitumine ja toitained haigusi ei ravi. Küll aga pakuvad need tuge, mis aitab kehal toimida parimal võimalikul moel ja ennetada terviseprobleeme.